בנליסטה – תרופה ביולוגית לזאבת LUPUS

בנליסטה – תרופה ביולוגית לזאבת LUPUS

 

התרופה בנליסטה (בלימומאב – Benlysta (belimumab היא נוגדן מונוקלונלי שגורם להורדת העצמה של פעילות מערכת החיסון המבוטאת במחלת הלופוס.

הנוגדן גורם לעיכוב מפל תגובות, שמוביל בסופו של דבר לתגובה האוטואימונית הקשה, ובכך מונע את סימני המחלה. כאשר התגובה האוטואימונית קטנה, סימני מחלת הלופוס השונים קטנים והחולים נהנים משיפור משמעותי במצבם.

בנליסטה מגיעה לגוף דרך הוריד אחת ל-28 ימים. צורת מתן זו גורמת להיענות מוגברת של החולים לנטילת התרופה, מכיוון שכבר אינם יכולים לשכוח כדור או לוותר על לקיחתו.
בנוסף, במשך חודש שלם אינם זקוקים לתרופות נוספות.

היתרון: ראשית, לתרופה זו כמעט ואין תופעות לוואי, זהו יתרון מרענן לעומת הסטרואידים שגורמים לתופעות לוואי קשות ולכן החולים המושפעים מבנליסטה יכולים לוותר על הסטרואידים.

התרופה גורמת לשיפור משמעותי במצבם של החולים ולהורדת סימפטומים קשים הקשורים לתגובה האוטואימונית במחלת הלופוס.

החיסרון: כפי שנאמר, התרופה מאוד סלקטיבית מבחינת האנשים עליהם היא משפיעה, וגורמת לשיפור רק אצל אחד מ-11 חולים המטופלים באמצעותה.

חיסרון משמעותי נוסף של בנליסטה הוא העובדה שהיא אינה עוזרת לחולים ממוצא אפריקאי, הסובלים בשכיחות גבוהה הרבה יותר ממחלת הלופוס וזקוקים לטיפול אינטנסיבי יותר. כאמור, התרופה אינה מתאימה למקרים בהם המחלה כבר מפושטת אלא טובה רק לשלביה המוקדמים של מחלת הלופוס.

לסיכום, בנליסטה היא אכן תרופה לטיפול במחלת הלופוס/הזאבת. למרות כל המגבלות, התרופה נחשבת לבטוחה יחסית, ויכולה לספק שנים רבות של איכות חיים לחולים.

 

למידע על הספר "לופוס מחלה הניתנת לשליטה"

לעדכונים והצטרפות לדף הפייסבוק שלנו למחלת הלופוס 

לצפייה בעלון לצרכן באתר משרד הבריאות