מלאו פרטים:

מחלות מפרקים

מחלות מפרקים

כ 10% מכלל האוכלוסיה בישראל חולים במחלה ריאומטית כלשהי, מדע הרפואה מכיר בכ-100 סוגים שונים של מחלות ראומטיות, אשר פוגעות בכל גיל – ילדים, צעירים ומבוגרים.


מחלות ראומטיות הן קבוצת מחלות כרוניות הפוגעות במערכת השרירים, בשלד, במפרקים, בגידים, בסחוס ובעצמות וכן בכלי הדם ואיברים פנימיים רבים. חלק מן המחלות הללו הן מחלות אוטואימוניות, שבהן מערכת החיסון של הגוף משתבשת ותוקפת את הגוף עצמו.


רוב הלוקים במחלה ראומטית זקוקים לטיפול רפואי מתמשך לכל ימי חייהם, והם חשופים למחלות נוספות עקב התהליכים הדלקתיים והטפולים בהם. חולים שאינם מטופלים בזמן סובלים מאיכות חיים ירודה, המגבילה את תפקודם היום-יומי, וחלק מן המחלות אף עלול לגרום לנכות ולמוות, אם הטיפול הנכון אינו ניתן להם בזמן המתאים.


כיום ידועות יותר מ-100 מחלות ריאומטיות שונות. בין המחלות הנפוצות אפשר למנות את דלקת המפרקים השגרונתית  (Rheumatoid Arthritis), אוסטיאוארתריטיס Osteoarthritis)), זאבת (Lupus), דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatric Arthritis), Ankylosing Spondylitis ודלקות בכלי הדם (וסקוליטיס) קיימות גם מחלות ראומטיות דלקתית ייחודיות לילדים (שהשכיחה בהן היא JRA).


השכיחות של רוב המחלות באוכלוסיה הינה מעט יותר גבוהה בנשים מאשר בגברים. בדלקת מפרקים שגרונית, יחס הפגיעה הוא פי שלושה בנשים מאשר בגברים.


הטיפול במחלות ראומטיות דלקתיות

על אף שלא כל מחוללי המחלות ידועים, יש בשנים האחרונות התקדמות משמעותית בהבנת המנגנונים הגורמים אותן ובהתאם – גם בדרכי הטיפול בהן. ראויות לציון התרופות הביולוגיות שהבולטות בהן כרגע הן אלו הבולמות את ה-TNF, מתווך הדלקת העיקרי.


תרופות נפוצות, וותיקות יותר, משתייכות למשפחות ה – DMARDS וה –NSAIDS חלק מהן הוכנסו לסל התרופות בתמיכתם השל הרופאים הריאומטולוגים ושל עמותת "עינבר".


במחלות ראומטיות מסוימות כגון דלקת מפרקים שגרונית, רוב החולים נמצאים בעשורים השלישי עד החמישי לחייהם, בשיא פריחתם האישית והמקצועית, ומכאן נובעת חשיבותו הרבה של הזיהוי המוקדם ושל הטיפול האינטנסיבי.


בעתיד הקרוב צפויות להיכנס לשימוש תרופות חדשות אשר עובדות במנגנונים אחרים, ועשויות לבלום טוב יותר את התקדמות המחלות הראומטיות ויתרמו לשיפור נוסף באיכות חייהם של החולים הסובלים ממחלות אלה.