מלאו פרטים:

בנליסטה – תרופה ביולוגית

בנליסטה – תרופה ביולוגית

בנליסטה

התרופה בנליסטה היא נוגדן מונוקלונלי שגורם להורדת העצמה של פעילות מערכת החיסון המבוטאת במחלת הלופוס. הנוגדן גורם לעיכוב מפל תגובות שמוביל בסופו של דבר לתגובה האוטואימונית הקשה ובכך מונע את סימני המחלה – כאשר התגובה האוטואימונית קטנה סימני מחלת הלופוס השונים קטנים גם כן והחולים נהנים משיפור משמעותי במצבם.
בנליסטה מגיעה לגוף דרך הוריד אחת ל-28 ימים. צורת מתן זו גורמת להיענות מוגברת של החולים לנטילת התרופה, מכיוון שכבר אינם יכולים לשכוח כדור או לוותר על לקיחתו.
בנוסף, במשך חודש שלם אינם זקוקים לתרופות נוספות.
היתרון: ראשית, לתרופה זו כמעט ואין תופעות לוואי, וזהו יתרון מרענן לעומת הסטרואידים שגורמים לתופעות לוואי קשות ולכן החולים המושפעים מבנליסטה יכולים לוותר על הסטרואידים. התרופה גורמת לשיפור משמעותי במצבם של החולים ולהורדת סימפטומים קשים הקשורים לתגובה האוטואימונית במחלת הלופוס.
החיסרון: כפי שנאמר, התרופה מאוד סלקטיבית מבחינת האנשים עליהם היא משפיעה, וגורמת לשיפור רק אצל אחד מ-11 חולים המטופלים באמצעותה. חיסרון משמעותי נוסף של בנליסטה הוא העובדה שהיא אינה עוזרת לחולים ממוצא אפריקאי, הסובלים בשכיחות גבוהה הרבה יותר ממחלת הלופוס וזקוקים לטיפול אינטנסיבי יותר. וכאמור, התרופה אינה מתאימה למקרים בהם המחלה כבר מפושטת אלא טובה רק לשלביה המוקדמים של מחלת הלופוס.
לסיכום, בנליסטה היא אכן תרופה לטיפול במחלת הלופוס. למרות כל המגבלות, התרופה נחשבת לבטוחה יחסית, ויכולה לספק שנים רבות של איכות חיים לחולי לופוס.